By uniknąć pośpiechu i nerwów towarzyszących decyzjom zakupowym, gromadzenie wyprawki warto zacząć jakieś dwa miesiące przed przyjściem dziecka na świat, a czas przed porodem wykorzystać na troskę o wszystkich uczestników nowej sytuacji: własny relaks, wzmacnianie więzi z partnerem, a także z oczekiwanym dzieckiem.

Pierwsze ubranka
Nie należy przesadzać z ilością ciuszków. Dzieci rosną szybciej niż się wydaje i może się okazać, że większość rzeczy, które trafiły do szafy w wyniku zakupowej euforii – nigdy tej szafy nie opuści. Podstawowe zakupy ubraniowe obejmują więc body z krótkim rękawem (najwygodniejsze są rozpinane na całej długości), body z długim rękawem, śpioszki, pajacyki, kombinezon polarowy, skarpetki, czapeczki (grubsza i cieńsza), rękawiczki (lub… dodatkowe skarpetki na rączki), sweterki i bluzy. Na zimę – ciepły kombinezon.

Kosmetyki i higiena noworodka
Stanowisko higieniczno-kąpielowe powinniśmy wyposażyć w zapas pieluch jednorazowych oraz pieluchy tetrowe (10 sztuk przy stosowaniu jednorazowych − do wyłożenia przewijaka, karmienia itd. lub 50 – jeśli będziemy ich używać zgodnie z pierwotnym zastosowaniem) oraz wilgotne chusteczki. Nabywamy emulsję do kąpieli, najlepiej emolient bezpieczny dla dzieci od 1. dnia życia, który eliminuje konieczność używania oliwek czy balsamów, a także krem przeciw odparzeniom (również wskazany z emolientem). W pobliżu przewijaka muszą być dostępne jałowe gaziki i sól fizjologiczna w ampułkach. Nie zapomnijmy o nożyczkach z okrągłymi końcówkami oraz szczoteczce do włosów z miękkim włosiem.
 

Akcesoria dla noworodka
Oprócz ubranek i kosmetyków podczas kompletowania wyprawki przydadzą się jeszcze sprzęty i udogodnienia z rozmaitych obszarów, a więc przede wszystkim wózek, parasolka do wózka, moskitiera (latem), folia przeciwdeszczowa na wózek, kołderki i pościel do łóżeczka, ceratka do podłożenia pod prześcieradło, prześcieradła (najwygodniejsze są te na gumce), kocyki: cienki i gruby, rożek, butelka (przyda się nawet przy karmieniu naturalnym – można do niej odciągnąć pokarm), smoczki oraz proszek do prania dla niemowląt lub płatki mydlane.